Edita Adlerová – mezzosoprán

Mezzosopranistka a profesionální pedagožka Edita Adlerová vystudovala obor Hudební věda na Masarykově univerzitě v Brně. Aktuálně se vzdělává na Pedagogické fakultě J. E. Purkyně.

Díky absolutoriu na Konzervatoři v Pardubicích a profesorce Svatavě Šubrtové zaznamenala své významné sólové pěvecké úspěchy. Tuto školu absolvovala v roce 1991 s rolí Carmen G. Bizeta v divadle J. K. Tyla v Plzni a stala se tak nejmladší Carmen v historii české opery.

Práci Edity Adlerové na této roli zaznamenala režisérka Tereza Kopáčová, která o ní natočila dokumentární film Něco z Carmen, jež byl uveden v České televizi.

Edita Adlerová, jako koncertní umělkyně, interpretuje sólové party oratorií s orchestry a účinkuje v programech s komorním obsazením. Vytváří autorské moderované hudební projekty, jako například Španělský večer s Carmen, Ave Maria, Santiniho tajemství nebo George Gershwin – Muž, který neodešel, a další. Společně se sopranistkou Annou Hlavenkovou založila soubor Canto Dolce, který se zaměřuje na barokní árie antiche.

Jako host Edita Adlerová vystupuje na významných mezinárodních festivalech – Pražské jaro, Classique au large (Francie), Music festival Gorizia (Itálie), Smetanova Litomyšl, Struny podzimu, Třeboňská nokturna, Hudební festival L. van Beethovena aj.

Jako sólistka vystupuje s českými i zahraničními orchestry a předními dirigenty – Serge Baudo, Petr Altrichter, Leonardo Martinez, Banjamin Ashkenazy, Charles Olivieri-Munroe, Jose Miguel Rodilla aj. v nejlepších koncertních sálech – Palau de la Música Catalana Barcelona nebo KKL Luzern aj.

V komorních projektech permanentně spolupracuje s vynikajícími umělci – sopranistka Gabriela Beňačková, klavíristé Emmanuel Quiquemelle (Francie), Věra Müllerová nebo Adam Skoumal, varhaník Vladimír Roubal nebo kytarista Miroslav Žára.

Svou tvorbu zaznamenala na dvou profilových CD a spolupodílela se na několika CD partnerských umělců.

Její interpretaci mnohých hudebních děl mohli slyšet posluchači v Německu, Rakousku, Francii, Itálii, Polsku, Slovensku, Rumunsku, Moldávii, Lotyšsku, Gruzii, Švýcarsku, Španělsku, Portugalsku, Maroku, Egyptě a Spojených Arabských Emirátech.